Ogólnopolskie Seminarium Lutnicze, 21-24.05.2026 r., Wisła

P r o g r a m:

21.05. br. czwartek, przyjazd,  wieczorem  spotkanie integracyjne

22.05. br. piątek,  8.00 – 9.00  śniadanie

9.30 – 13.30.00 – Seminarium:

  • 9.30– 11.00   Altówki Antonia Stradivariego  – Andrzej Łapa

                                    11.00–11.15   Przerwa kawowa

  • 11.15– 12.15  Lutnictwo obozowe podczas II Wojny Światowej – Katarzyna Bednarz (Głównym zagadnieniem wykładu będzie lutnictwo obozowe. W trakcie referatu przedstawione zostaną plansze wystawy, które prezentują zarówno instrumenty wykonane w obozach jenieckich i koncentracyjnych  ale także instrumenty wykorzystywane w orkiestrach obozowych. Kolejnym wątkiem jest muzyka wykonywana w obozach podczas II Wojny Światowej.  Może uda się powspominać członków ZPAL, o których autorka pisze w książce na ten temat. Publikację będzie można kupić podczas seminarium).
  • 12.15 – 13.00 Prezentacja skrzypiec: Carla Klotza –  Marek Pielaszek

            Prezentacja skrzypiec zbudowanych przez Władysława Łukaszczyka podczas kursu   lutniczego, prowadzonego w 1935 r. przez Andrzeja Bednarza – Stanisław Marduła

  • 13.00-13.30   Sprawy ZPAL – Marek Pielaszek

14.00 – 18.00 – Zwiedzanie Wisły, (Kol. Ula Urbaniec stara się załatwić  przejazd kolejką linową  na  skocznię w Wiśle Malince i na Skrzyczne, dziękujemy jej za propozycje i pomoc w organizacji zwiedzania).

19.00 – Kolacja, po kolacji  wspólne muzykowanie i śpiew w udostępnionej nam na „posiady”     salce

23.05. br. sobota,  8.00 – 9.00 śniadanie,

Po śniadaniu zwiedzanie Cieszyna i okolic z przewodnikiem. Po południu przejazd kolejką linową na Skrzyczne, obiad w schronisku,. Jeśli pogoda dopisze możemy wybrać się na spacer w kierunku Malinowej Skały (ok. 1 godz. w jedną stronę). W przypadku brzydkiej pogody zaproponujemy kąpiele SPA w hotelu „Stok”. Program może być modyfikowany.

24.05. br. niedziela, 8.00-9.00 śniadanie