Kronika żałobna


W dniu 27 lutego 2018 r., w wieku 83 lat zmarł w Cremonie wybitny włoski lutnik GIO BATTA MORASSI. Absolwent a następnie nauczyciel w Międzynarodowej Szkole Lutniczej w Cremonie, współzałożyciel Związku Lutników Włoskich (Associazione Liuteria Italiana ALI). Juror wielu międzynarodowych konkursów lutniczych. W latach 1981, 1986, 1991 i 2006 juror Międzynarodowych Konkursów Lutniczych im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2006 r. pełnił funkcję przewodniczącego jury tego Konkursu. Laureat przyznanej po raz pierwszy Nagrody „Złoty Groblicz”, ufundowanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu dla największej indywidualności IV Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego w 1972 r. Zawsze chętnie odwiedzał Polskę i dzielił się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem na Międzynarodowych Sympozjach Lutniczych organizowanych przez ZPAL. Będziemy pamiętać, że odszedł z grona lutników nie tylko mistrz sztuki lutniczej, ale też Kolega, Przyjaciel, Człowiek o wielkiej osobowości!

Zmarł Zenobiusz Nowak. W dniu 16 września 2016 r. zmarł w Ciechocinku Zenobiusz Nowak, lutnik, członek Związku Polskich Artystów Lutników od 1977 r. Miał 71 lat. Pozostanie w naszej pamięci jako dobry Kolega, pełen życzliwości dla innych. Żegnamy Go z wielkim smutkiem i żalem. Cześć Jego pamięci!

Zmarł Jerzy Uhle. Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 lipca 2016 r. w wieku 92 lat w Puławach zmarł Jerzy uhle, lutnik, członek Związku Polskich Artystów Lutników od 1968 r. Będziemy Go pamiętać jako osobę skromną, pogodną i pełną szacunku dla innych. Cześć Jego pamięci!

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Macieja Łacka. Zmarł 7 lutego 2019 r. w wieku 50 lat. Lutnictwa uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, a także u swojego ojca, lutnika i pedagoga Jana Łacka. Budował skrzypce, altówki, wiolonczele. Był naszym związkowym Kolegą od 1996 roku.

Człowiek niezwykłej skromności, pogodny, życzliwy, cieszył się powszechną sympatią i szacunkiem. Msza św. i uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 12 lutego 2019 r. o godzinie 14.00 w kościele św. Anny w Nowym Targu.  Będzie nam Maćka bardzo brakowało.  Żegnamy Go z wielkim żalem!