„Skrzypce w zbiorach polskich” – premiera portalu


21 października, podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, zostanie uruchomiony kolejna odsłona portalu www.instrumenty.edu.pl poświęcona skrzypcom z polskich kolekcji oraz instrumentom zwycięzców konkursów lutniczych i wykonawczych.
„Skrzypce w zbiorach polskich” to trzecia, po „Polskich ludowych instrumentach muzycznych” i „Fortepianie w zbiorach polskich”, odsłona portalu „Instrumenty muzyczne” – największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce.
W 2016 roku na portalu zaprezentowane zostaną skrzypce z Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników w Warszawie, instrumenty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz skrzypce, na których grali wybitni polscy skrzypkowie, zdobywający laury na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Na portalu znajdzie się ponad 1000 wysokiej jakości zdjęć wraz z opisami, zostaną zaprezentowane biogramy wybitnych lutników, historia lutnictwa w Polsce i Europie oraz zagadnienia związane z warsztatem lutniczym. Źródłem przykładów muzycznych będą m.in. fragmenty antologii Laureaci Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego 1935-2001 (Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu 2005). Zostaną zaprezentowane również, dokonane specjalnie z myślą o portalu, nagrania wybranych skrzypiec z Kolekcji MKiDN. W nowo utworzonej zakładce „edukacja” znajdą się artykuły i filmy o charakterze popularyzatorskim (m. in. z udziałem Adama Bałdycha), kierowane do szerszej publiczności. Portal posiada dwie wersje językowe – polską i angielską.
Do współpracy przy tworzeniu portalu Instytut Muzyki i Tańca zaprosił wybitnych naukowców i lutników: prof. Beniamina Vogla – instrumentologa i historyka instrumentów muzycznych, i reprezentującą młode pokolenie instrumentologów Joannę Gul (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Wśród autorów tekstów są Alicja Knast, dr Stanisław Marduła i prof. Zbigniew J. Przerembski. Kuratorem portalu jest muzykolog Agata Mierzejewska. Zdjęcia wykonał Waldemar Kielichowski. Za realizację informatyczną odpowiada Studio Robot.
Partnerami projektu są Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego i Związek Polskich Artystów Lutników. Portal realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prezentacja strony odbędzie się podczas XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu 21 października 2016 roku o godz. 13.00 (piątek) w hotelu Mercure (Sala Scherzo). Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.instrumenty.edu.pl, a także związanego z nią bloga (www.blog.instrumenty.edu.pl), gdzie można znaleźć więcej informacji na temat projektu, m.in. relacje z kwerend i sesji zdjęciowych służących budowie portalu.
Informacja dla mediów:
Edyta Sudoł
Kulturalny PR
692 961 137